Košarica je prazna
Kupnja monitora za igranje - modela s frekvencijom osvježavanja ekrana od 144 ili više herca - najveća je nadogradnja gejmerskog računala i cjelokupnog iskustva igranja koju novac može kupiti
Gejmerskim monitorima nazivamo sve modele čiji se ekran osvježava na više od 60 Hz. Premda neki proizvođači vole modele sa 75-hercnom frekvencijom osvježavanja (eng. refresh rate) također nazvati monitorima za igranje, tu je priča već pomalo nategnuta, jer praktična razlika između 60 i 75 Hz nije revolucionarna (premda je i dalje osjetna). S tim na umu, pravi gejmerski monitori danas imaju frekvenciju osvježavanja ekrana od 144 ili 240 Hz. Postoje i pojedini "međukoraci", poput 165 i 180 Hz, ali tu se radi o vrijednostima postignutim overklokiranjem 144-hercnih panela.
Frekvencija osvježavanja (refresh rate) nam govori koliko sličica (frameova) monitor može prikazati u jednoj sekundi, izraženo u hercima. Klasični monitori imaju frekvenciju osvježavanja od 60 Hz, što znači da mogu maksimalno prikazati 60 sličica u sekundi. To je problematično iz pukog razloga što moderne konfiguracije u igrama mogu postići mnogo više od tih 60 sličica u sekundi (frames per second, FPS). Međutim, bez obzira koliko sličica u sekundi vam računalo isporučuje, 60-hercni monitor će ih uvijek moći prikazati samo 60. Zbog toga, ako na 60-hercnom monitoru igrate igru koja se izvodi pri 65, 80, 100 ili više FPS, suočit ćete se s vizualnim artefaktom poznatim pod engleskim nazivom "screen tearing", koji se može nemušto prevesti kao "trganje ekrana". Izgleda poput čudnih vertikalnih crta koje naizgled putuju po ekranu.
Što su AMD FreeSync i Nvidia G-Sync, tehnologije koje se redovito spominju u kontekstu monitora za igranje?
Pojednostavljeno, riječ je o tehnologijama varijabilnog refresh ratea (adaptivne sinkronizacije), koje se brinu da se frekvencija osvježavanja monitora aktivno sinkronizira s brojem sličica u sekundi koje monitor dobiva od grafičke kartice. Na ovaj način postiže se da apsolutno nikad ne dolazi do trzanja i screen tearinga, jer će monitor i grafička kartica uvijek biti potpuno usklađeni. Temeljna razlika između ovih dviju tehnologija je u tome što FreeSync podržavaju isključivo AMD-ove grafičke kartice, a G-Sync Nvidijine. Dakle, ako imate Nvidijinu grafičku karticu, a želite iskoristiti blagodati varijabilnog refresh ratea, morat ćete kupiti monitor s G-Syncom - i obratno. Nezgodna stvar za vlasnike Nvidijinog hardvera jest što G-Sync za rad zahtijeva pripadajuću dodatnu elektroniku te zbog toga košta drastično više od FreeSynca, čija je implementacija mnogo jednostavnija i povoljnija.
Monitor 23.6˝ VIEWSONIC VX2458-MHD, Gaming, 144Hz, 1ms